Written by RUGBYMag Staff    Sunday, 27 May 2012 13:11    PDF Print Write e-mail
May 2012 Scores
Scores-Standings-Stats - Scores by Month



Send scores to This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

May 29
Boys HS
Indiana State Final

Cathedral 38-12 Penn

May 27
Women's Senior National All-Stars
7th/8th: Eastern Dev 24-10 South
5th/6th (Tier 2 Final): Pacific Coast 34-0 West
3rd/4th: Northeast 26-14 Southern California
Final: Midwest 48-8 Mid-Atlantic

May 26
Rugby Super League Semifinals
NYAC 38-12 Life
OPSB 39-6 SFGG

Age-Grade International
USA U20s 34-28 Canada U20s

Utah HS Final
Herriman 12-12 TRYBE Herriman won on PKs

Mid-Atlantic Boys Final
West Shore United 36-17 Maryland Exiles

May 25
Women Senior NASC
West 46-8 South (Tier 2 Semi)
Pacific Coast 72-8 Eastern Dev. (Tier 2 Semi)
Midwest 37-8 So. California (Tier 1 Semi)
Mid-Atlantic 14-10 Northeast (Tier 1 Semi)

HS Boys
Utah semifinals

TRYBE 15-5 Snow Canyon
Herriman 22-17 United

Idaho Final
Capital 24-18 Nakahi

May 20
Amsterdam 7s Women's Playoff Pool
USA 15-14 Australia
USA 12-12 Spain

Netherlands 17-0 England
Australia 10-7 Spain
Canada 24-7 Netherlands
Canada 12-12 England

Amsterdam 7s Women's Final
Canada 26-19 USA

May 19

DI-AA Men College Final
Davenport 39-0 San Diego State

DII Men College Final
Lindenwood 50-12 Salisbury

Super League 
NYAC 52-19 Dallas Harlequins
Old Blue 33-29 Boston
OPSB 19-12 SFGG

H.S. Boys (Multiple School)
Championship
Cathedral 51-0 United

3rd/4th
Colorado Springs 43-30 Jr. Blues

5th/6th
Marin 20-15 TRYBE

H.S. Boys (Single School)
Championship
Dixon 48-11 Penn

3rd/4th
Xavier 17-7 Gonzaga

5th/6th
Charlotte Catholic 36-19 St. Thomas Aquinas

California HS Championships
Boys Single-School: Jesuit 54-12 Wilson HS
Boys HS Club: Lamorinda 27-17 Oceanside
Girls HS: Fullerton 15-8 Motherload
Boys JV: Foothill 25-24 South Bay

Rugby Oregon Girls Final
Lady Barbarians 22-14 Canby

May 18 
H.S. Boys Championship (Multiple-School)
Cathedral (IN) 41-3 Union County (NJ)
Colorado Springs (CO) 10-8 TRYBE (UT)
Marin (CA) 5- 10 United (UT)
K.C. Junior Blues (MO) 13-5 Red Mountain (AZ)

Cup Semifinals
Cathedral 36-6 Colorado Springs 
United (UT) 19-13 K.C. Junior Blues

Consolation
Union County (NJ) 14-43 TRYBE (UT)
Marin (CA) 22-17 Red Mountain (AZ)

H.S. Boys Championship (Single School)
Westside (IN) 7-14 Gonzaga (DC)
Charlotte Catholic 3-10 Penn
St. Thomas Aquinas (KS) 10-21 Xavier (NY)
Snow Canyon (UT) 10-20 Dixon (CA) 

Cup Semifinals
Penn 8-8 Gonzaga (Penn on Kicks)
Dixon 20-12 Xavier

Consolation
St. Thomas Aquinas 14-10 Snow Canyon
Charlotte Catholic 11-10 Brownsburg (Westside)

May 13
Men DI Club
Cons. OMBAC 31-29 Santa Monica
Cons. Norfolk 21-7 BIW
Cons. Atlanta 29-29 PAC
QF: Palmer 19-15 Chicago
QF: Metropolis 30-5 Mystic River
QF: Glendale 61-5 Austin
QF: Belmont Shore 22-20 Kansas City Blues

Men DII Club
Cons. Middlesex 50-12 Charleston
Cons. Naples 29-19 Eastside
Cons. St. Louis 22-17 Pasadena
Cons. Albuquerque 12-12 ORSU
QFs: Rocky Gorge 27-17 Montauk
QFs: Wisconsin 50-10 Wilmington
QFs: Santa Rosa 18-5 Omaha
QFs: Old Aztecs 34-29 Snake River (OT)


Men DIII Club

Cons. Virginia 18-14 New London
Cons. Sin City 28-0 Modesto
Cons. Wichita 34-17 Budd Bay
Cons. Gainesville 36-26 St. Paul
QFs: New Orleans 18-10 Cleveland
QFs: Philadelphia-Whitemarsh 26-16 Syracuse
QFs: South Bay Rhinos 30-17 Northern State
QFs: Tucson 57-12 KC Blues 

Girls High School Championship
Final: Fallbrook 59-5 Lakewood
3rd/4th: DSHA 10-8 Catholic Memorial
5th/6th Kent 27-5 West Carroll
7th/8th Downingtown 15-12 Sacramento

London 7s Men
USA 19-28 Wales
USA 38-12 Russia
USA 12-19 France (Shield Final)

London 7s Women

Cup final
England 34-7 Netherlands
3rd place play-off
Canada 19-14 Australia
Plate final
USA 22-7 Russia
7th place play-off
France 7-14 South Africa
Bowl final
Portugal 5 - 43 China
11th place play-off
Kazakhstan 19-17 Brazil

Cup semi finals
England 19-12 Canada (AET)
Netherlands 14-12 Australia
Plate semi finals
Russia 19-14 South Africa
France 17-19 USA
Bowl semi finals
Kazakhstan 10-26 Portugal
Brazil 14-33 China
Cup Quarter finals
England 19-10 Russia
Canada 17-0 South Africa
Netherlands 19-0 France
Australia 17-0 USA

May 12
Men DI-A College

Semifinal: BYU 26-20 Life
Semifinal: Arkansas State 31-17 St. Mary's

Women DI College Final
Penn State 32-12 Stanford

Women DII College Final
Norwich 82-12 Winona State

Men DI Club Playoffs
Palmer 57-10 Norfolk
Chicago Lions 43-5 Boston Irish Wolfhounds
Glendale 50-19 Santa Monica
Mystic River 17-16 Atlanta Renegades
Austin Blacks 22-20 OMBAC
KC Blues 22-13 EPA Bulldogs
Metropolis 33-28 PAC|
Belmont Shore 49-5 Dallas

Men DII Club Playoffs
Montauk 26-21 Naples (OT)
Rocky Gorge 48-12 Eastside Banshees
San Diego Aztecs 33-19 St. Louis Bombers
Wilmington 27-22 Charleston
Santa Rosa 30-28 Albuquerque
Snake River 66-12 Pasadena
Wisconsin 39-36 Middlesex
Omaha GOATS 36-34 ORSU

Men DIII Club Playoffs
Cleveland 25-9 New London
New Orleans 29-21 Virginia
Syracuse 38-14 St. Paul
South Bay Rhinos 92-5 Modesto
Northern State 51-22 Sin City Irish
Tucson 25-14 Wichita
Philadelphia-Whitemarsh 33-19 Gainesville
Kansas City Blues DIII 50-24 Budd Bay


Girls HS National Invitational
QFs: Fallbrook 34-0 Amazons
QFs: Catholic Memorial 10-0 West Carroll
QFs: Lakewood 34-26 Kent
QFs: DSHA 14-0 Downingtown

Cons SF: West Carroll 27-17 Amazons
Cons SF: Kent 17-12 Downingtown
SF: Fallbrook 28-15 Catholic Memorial
SF: Lakewood 19-0 DSHA

Super League
NYAC 39-21 Life
Boston 25-22 Dallas

New Jersey HS
HS Club
Union Co. 40-12 Morris
HS SS Delbarton 43-3 St. Peter's

Potomac HS Semis
Maryland Exiles 24 - 8 Frederick
West Carroll 38 - 31 North Bay

Pennsylvania Quarters
West Shore United 25-0 West Chester
Doylestown 74-0 Hempfield
Downington 28-10 North Penn 
Burrell 26-24 Malvern Prep

S. Carolina HS Final
Chapin 12-0 Greenville
3rd/4th Greeg 17-7 Wando


London 7s
Samoa 31-17 USA
England 15-5 USA 
France 19-15 USA

London Women 7s Challenge Cup

England 26-5 Kazakhstan
South Africa 28-17 Brazil
England 41-0 Brazil
South Africa 21-12 Kazakhstan
Khazakhstan 14-19 Brazil
England - South Africa
Canada 14-15 Netherlands
Russia 19-10 Portugal
Canada 54-0 Portugal
Russia 0-19 Netherlands
Netherlands 24-5 Portugal
Canada - Russia
Australia 27-5 China
USA 7-12 France
Australia 29-0 France
USA 50-0 China
China 5-24 France
Australia 22-5 USA

May 11

DI College Women's Final Four
Penn State 46-15 Women's Cougar Rugby
Stanford 39-5 Brown

DII College Women's Final Four
Norwich 28-15 Washington State
Winona St. 24-12 Shippensburg 

May 10
DC Metro Area HS Final
Gonzaga 24-5 Pride

May 9
Colorado HS Final
Colorado Springs 35-8 Cherry Creek

May 6
Georgia HS Finals
Single School
Pope Greyhounds 17-6 Roswell Hornets

HS Club
Lassiter Trojans 34-31  Kennesaw Mountain 

Texas HS Club Final
Woodlands 8-0 Plano

Single School
St. Thomas 48-7 Austin Westlake


Conn.
Greenwich 52-0 Fairfield


Smokey Mt.
3rd/4th Maryville 41-5 Bearden
Final: South Doyle 45-19 Farragut

NJ
Delbarton 52-3 Christian Brothers Academy
St. Peter's Prep 32-12 St. Augustine

Eastern Penn
Malvern Prep 28-0 Valley Forge MA
Unionville 28-0 Lake Forest
Bishop Shanahan 17-17 Salesianum

Midwest
7th/8th Single School: Marian 38-7 Bishop Dwenger
7th/8th HS Club: Pulaski 31-14 Birmingham
3rd/4th Single School: Penn 37-15 Brownsburg
Final Single School: St. Edwards 39-17 La Salette
Final HS Club: Cathedral 40-15 Westerville

NCIT
Lamorinda 24-20 Granite Bay
Granite Bay 25-7 Marin

NorCal Girls Final
Mother Lode 17-14 Bishop O'Dowd

Girls Smokey Mt.
3rd/4th McMinn Co 48-12 Bearden
Final: Maryville 50-0 Karns



HSBC 7s Glasgow Day Two
ENGLAND  14 - 29  NEW ZEALAND  Final Cup

FIJI  31 - 17  AUSTRALIA  Third Place
SAMOA  31 - 12  WALES  Final Plate
RUSSIA  33 - 19  SPAIN  Final Bowl
UNITED STATES  14 - 22  KENYA  Final Shield
AUSTRALIA  7 - 22  NEW ZEALAND  SF Cup
ENGLAND  26 - 21  FIJI  SF Cup
WALES  12 - 5  ARGENTINA  SF Plate
SOUTH AFRICA  0 - 47  SAMOA  SF Plate
SCOTLAND  7 - 10  SPAIN  SF Bowl
RUSSIA  12 - 10  FRANCE  SF Bowl
KENYA  24 - 7  ZIMBABWE  SF Shield
UNITED STATES  17 - 14  PORTUGAL  SF Shield
NEW ZEALAND  36 - 5  ARGENTINA  ¼ Final Cup
WALES  7 - 17  AUSTRALIA  ¼ Final Cup
FIJI  34 - 10  SAMOA  ¼ Final Cup
ENGLAND  19 - 14  SOUTH AFRICA  ¼ Final Cup
SPAIN  14 - 7  ZIMBABWE  ¼ Final Bowl
SCOTLAND  19 - 12  KENYA  ¼ Final Bowl
PORTUGAL  5 - 7  FRANCE  ¼ Final Bowl
UNITED STATES  21 - 22  RUSSIA  ¼ Final Bowl

May 5
D1-A Quarterfinals
Life 75-3 Penn State
BYU 103-24 UCLA
St. Mary's 24-15 Utah
Arkansas State 36-20 Army

Super League
Old Blue 20-15 Dallas
OPSB 57-5 Chicago Griffins
Denver Barbarians 41-38 SFGG
Life 39-20 Boston

Club Friendly
Austin Blacks 52-27 Lloyds of London

HS Boys
Midwest QFs (SS)
St. Edwards 30-0 Pulaski
Brownsburg 7-6 West Ottawa
La Saletta 60-5 Birmingham
Penn 35-12 Dexter

Semis
LaSalette 19-5 Penn
St. Edwards 31-5 Brownsburg

Cons Semis
West Ottawa 41-0 Pulaski
Dexter 49-3 Birmingham

Midwest QFs (HS Club)
Cathedral 31-12 Lincoln Way
Maurauders 28-12 Marian
Grand Rapids 18-5 Bishop Dwenger
Westerville 53-5 North Central

Semis
Cathedral 52-0 Marauders
Westerville 53-7 Grand Rapids

Cons Semis
Lincoln Way 25-14 Marian
North Central 27-7 Bishop Dwenger

SoCal Final
Mustangs 17-12 Back Bay

New Jersey Semis (HS Club D1)
Union County 69-0 Milford
Morris 48-10 Cape Storm

New Jersey Semis (HS Club D2)
Bergen County 58-0 Somerset
Princeton AC 79-7 Monmouth

New Jersey Semis (SS)
Delbarton 60-3 Christian Brothers Academy
St. Peter's Prep 32-12 St. Augustine's

Colorado Semis
Colorado Springs 69-0 Aurora
Cherry Creek 20-17 East HS (OT)

Utah
Herriman 17-11 Snow Canyon

NorCal Single School Final
Jesuit 24-23 Dixon

NorCal Club Semis
Islanders 22-17 Marin
Lamorinda 24-20 Granite Bay

NorCal Club Final
Lamorinda 29-26 Islanders
Granite Bay 24-7 Marin (consolation)

Smokey Mt.
Semis South Doyle 63-12 Bearden
Semis Farragut 22-17 Maryville


High School Girls
SoCal State Championship

Fallbrook 20-15 Fullerton

Oregon State Quarterfinals
Lady Barbarians 68-0 Columbia County
Canby 45-31 Newberg
Battleground 24-10 North Clackamas
Reynolds 37-20 West Linn

HSBC IRB 7s Glasgow
SAMOA 24-12 FRANCE
NEW ZEALAND 31-5 SPAIN
ARGENTINA 17-5 PORTUGAL
FIJI 40-0 ZIMBABWE
WALES 17-14 SCOTLAND
SOUTH AFRICA 17-14 RUSSIA
AUSTRALIA 29-14 UNITED STATES
ENGLAND 40-7 KENYA
SAMOA 24-17 SPAIN
NEW ZEALAND 66-0 FRANCE
ARGENTINA 19-14 ZIMBABWE
FIJI 28-5 PORTUGAL
SOUTH AFRICA 19-14 SCOTLAND
WALES 31-5 RUSSIA
AUSTRALIA 28-26 KENYA
ENGLAND 19-12 UNITED STATES
FRANCE 7-19 SPAIN
PORTUGAL 24-14 ZIMBABWE
SAMOA 21-22 NEW ZEALAND
SCOTLAND 33-5 RUSSIA
UNITED STATES 29-14 KENYA
ARGENTINA 7-47 FIJI
WALES 17-5 SOUTH AFRICA
AUSTRALIA 14-19 ENGLAND

May 4
HS Boys
West Shore United  68-0  Carlisle
Chapin 37-5 Greer
Jesuit (Calif) 48-22 Bellarmine

HS Girls
Smokey Mt.
Semis Maryville 90-0 McMinn Co
Semis Karns 19-17 Bearden


May 3

Club Friendly
New Orleans 13-7 Queensland Outback Barbarians

HS Boys
St. Joe's Prep  38-0  Cardinal O'Hara
Downingtown  21-0 Conestoga

Smokey Mt.
Bowl McMinn Co 43-12 Polk Co


April 30
Boys HS
Cathedral 33-7 Brownsburg

April 29
Men D1-AA College QFs
Dartmouth 42-12 Stony Brook
Tennessee 45-27 Florida State
Davenport 34-11 Wisconsin
UC Santa Barbara 25-47 San Diego State

Men D1-AA Consolation
Oregon State 63-27 Santa Clara
Missouri 32-26 Texas
Florida 30-10 Maryland
Shippensburg 26-39 Northeastern

Men DII College QFs
Salisbury 41-9 East Carolina
Colgate 3-46 Towson
Wisconsin-Whitewater5-27 Lindenwood
CSU Long Beach3-34 Utah Valley

Men DII College Conoslation
Sierra 64-5 Santa Rosa JC
Central Missouri 46-43 Wisconsin-Milwaukee
Sewanee4-22 UNC-Wilmington
Bentley 33-42 Boston U

Men DII Club
Midwest Final: Wisconsin 39-13 Eastside
Midwest 3rd/4th: SS Irish 28-0 Bremer County


NSCRO Final
Salve Regina 22-15 Cal Maritime

NSCRO consolation
Franciscan 29-5 N. Florida

April 28
DII Men College Round of 16
Colgate 29-25 Bentley
Salisbury 83-6 Sewanee
UW-Whitewater 42-7 Central Missouri
Towson 21-14 Boston University
East Carolina 30-14 UNC-Wilmington
Cal State Long Beach 14-11 Sierra College
Lindenwood 43-5 UW-Milwaukee
Utah Valley 30-5 Santa Rosa JC

D1-AA Men College Round of 16
Dartmouth 75-5 Shippensburg
Florida State 34-12 Florida
Wisconsin 49-3 Missouri
Stony Brook 24-22 Northeastern
Davenport 87-0 Texas
Tennessee 47-13 Maryland

Small College National Semis
Salve Regina 29-20 Franciscan
Cal Maritime 31-26 N. Florida

D1-A College
Delaware 41-13 Ohio State
Arizona 47-29 Colorado State
Air Force 41-31 Wyoming

Men DI Club Round of 32
Boston Irish Wolfhounds 31-14 Pittsburgh Harlequins
PAC 34-28 Monmouth
Mystic River 28-25 Schuylkill River
Norfolk 44-26 NYRC
Atlanta Renegades 38-22 Cincinnati Wolfhounds

Metropolis 48-0 Charlotte
Chicago Lions 41-12 New Orleans
Dallas 43-10 Denver Highlanders
KC Blues 23-18 Austin Hunds
Glendale 64-17 HARC
Belmont Shore 45-12 Sacramento Lions
Santa Monica 36-24 Utah Brothers
EPA Bulldogs 35-24 Las Vegas Blackjacks
OMBAC 37-25 Olympic Club

Super League
Life 49-20 Old Blue
NYAC 47-15 Boston
SFGG 52-10 Chicago Griffins

Men DII Club 
MARFU Semis
Wilmington 22-19 Doylestown (2OT)
Rocky Gorge 39-22 Severn River

West Semis
Omaha 38-12 Glendale
St. Louis Bombers 15-14 Shreveport

Midwest Semis
Wisconsin 42-19 South Side Irish
Eastside Banshees 17-10 Bremer County

South Semis
Charleston 20-14 Little Rock
Naples 32-0 Birmingham

Boys HS
Cathedral 48-0 North Central
Bellarmine 31-26 Christian Bros.

Granite Bay 27-21 SFGG
Lamorinda 67-7 San Mateo

Colorado QFs
Aurora 17-15 Regis
Colorado Springs 44-8 Littleton
Cherry Creek 41-6 Chaparral
East Fft over SWARM

SoCal Playoffs
Back Bay 23-11 Oceanside
Mustangs 53-23 SOC Gators

Utah
Trybe 43-5 COUGARS
United 36-5 Skyline 
Herriman Mustangs 65-7 DC Rugby          
TC Fusion 18-12 Cache Valley
South County Crusaders               24-19 WARRIORS
Wasatch Rugby Club       26-22 Orem Stallions
Las Vegas Panthers         26-34 Las Vegas Rugby Academy
Desert Hills HS Rugby Club 56-6 Pineview Rugby Club
Hurricane HS 57-5 Las Vegas Aces


Girls HS
SoCal Playoffs
Fullerton 34-10 Back Bay
Dallbrook 49-5 ICEF

April 27
Boys HS
West Shore United 36-18 Cumberland Valley
St. Joe's Prep 104-0 Radnor
Greenwich 31-22 Xavier
Dixon 51-10 Bellarmine

Georgia HS Club Semis
Kennesaw Mountain 46-24 Cherokee Crusaders 
Lassiter Trojans – bye

Georgia Single School Semis
Roswell Hornets 75-7 Gwinnett 
Pope Greyhounds - bye